Проблемите, пред които са изправени организациите, стават все по-непредвидими, комплексни и променливи. А за да се справим с тях, често прилагаме линейни и предвидими подходи от миналото. Съществува ли по-добър начин?
В този практичен клас ще изследваме подхода на социалните лаборатории (известни още като лаборатории за иновации). В последното десетилетие той се се прилага от неправителствени организации, бизнеси, неформални общности, както и големи институции като ООН, когато търсят нови решения, искат да ангажират по смислен начин разнообразни заинтересовани страни и да постигнат системна промяна в своята сфера.
Средата, в която работим и живеем често се описва с термина VUCA (Volatile - променлива, Uncertain - несигурна, Complex - комплексна, Ambiguous - непределена), ето защо подходи като лабораториите, които се отличават с високо ниво на ангажиране на разнообразни страни, диалог, прототипиране, адаптивно планиране и учене чрез действие, стават все по-необходими и търсени.
СОЦИАЛНИТЕ ЛАБОРАТОРИИ...
...обогатяват традиционните проекти и структури като се фокусират върху изграждане на силни взаимовръзки, гъвкави процеси и експерименти, които водят до създаване на иновации.
...могат да бъдат краткосрочно вътрешно за организацията начинание, целящо конкретна промяна или пък дългосрочни междусекторни инициативи, от които се раждат нови организации, подходи и продукти.
...следват принципи, които са коренно различни от традиционното проектно управление.
Какво включва?
Изследване на въпросите - Какво са комплексните проблеми (wicked problems) и защо са различни от сложните такива? В какви ситуации можем да прилагаме подхода на социалните лаборатории?
Основни принципи за изграждане на социална лаборатория
Практични идеи за приложение в работата работния контекст на участниците
Научени уроци от успешни лаборатории
Практична работа с казуси, подадени от участниците
Колекция от материали по темата
Индивидуална консултация с водещите след приключване на курса
За кого е?
Неправителствени организации, неформални групи и общности
Бизнеси, които търсят системна промяна на средата и сътрудничество
Институции, които искат да въвлекат повече различни заинтересовани страни за работа по конкретен казус
Браншови и професионални организации и клъстери
Време на провеждане
Част 1: 20 април, 16:00-18:00 ч.
Част 2: 27 април, 16:00-18:00 ч.
Къде: онлайн, платформата Zoom
Цена
Стандартна цена: 110 лв. с ДДС*
Намалена цена за учащи, неформални групи и общности: 75 лв. с ДДС
Ако имате интерес и желание да се включите, но цената е пречка, пишете ни, за да потърсим начин заедно
*15% отстъпка за участие на повече от един представител от организация
Мастъркласът е част от Колаборатория, в която изследваме силата на експерименталните пространства и метода “социални лаборатории” за справяне с комплексни социални, екологични и бизнес предизвикателства.
Водещи
Анна Димитрова и Антон Вълков работят в пресечните точки между сектори, теми и необичайни и разнообразни хора и организации. Вярват в силата на общностите и сътрудничеството за разрешаване на важните проблеми и се посвещават на въвеждането на иновативни подходи за работа в българската среда. Пионери са на международната мрежа Art of Hosting в България от 2013 г. насам. Работили са по няколко дългосрочни инициативи, в които са прилагали принципите на социалните лаборатории: “Нова енергия за Перник” с Грийнпийс България, въвеждане на иновативен модел за обучение по електрическа мобилност с Индустриалния клъстер Електромобили, форум за иновации и учене за ромското включване с Европейската комисия, вътрешна лаборатория за подобряване на процесите с водеща българска банка. Водят обучения за ангажиране на заинтересованите страни и работа в комплексност за клиенти в частния, публичния и неправителствения сектор.
Сред клиентите им са също Европейският съвет, Европейската агенция за малки и средни предприятия, Райфайзенбанк, Експресбанк, Еконт, Новарто, Фондация “За нашите деца”, Екологично сдружение “За Земята”, Салвис Фарма, Асоциация за развитие на София, Асоциация “Родители” и други.