Какво произвеждат експерименталните пространства?
Когато работим с експериментални пространства или т.нар. социални лаборатории често изниква въпросът за това какви са резултатите от тях и как ги мерим. Те като подход и по дизайн нямат прекалено конкретни цели, а по-скоро намерения. Изхождаме от презумпцията, че в течение на работата ще разберем повече за контекста - през взаимодействията и експериментите. Но това не значи, че такива пространства не произвеждат резултати и то доста важни.
Един от най-лесните начини да разгледаме различните продукти от лабораториите е през призмата на капитала. Обичайно най-лесно е да боравим с понятия като физически капитал (изградили сме нова велоалея) или пък финансов капитал (привлекли сме финансиране за даден проект). Напоследък голямо внимание се обръща и на човешкия капитал - хората, с техните умения и способности (обучили сме 100 човека от целевата аудитория на конкретни умения).
Може би най-важният и често недооценен капитал, който произвеждат подобни инициативи, е социалният капитал. За него се присетихме от публикация в блога на Албена Антонова, в която тя припомня, че до голяма степен способността за генериране на всички останали видове капитал е пряко зависима от нивото на социален капитал. Той най-общо отразява взаимовръзките, капацитета за общо действие и доверието между хората. Тези елементи често са невидими и сякаш естествени, но в практиката на социалните лаборатории им обръщаме специално внимание. И ако се замислим, често именно те липсват в сферите, в които има най-сериозни и оплетени предизвикателства.
В допълнение други важни видове капитал са интелектуалният капитал (натрупаното формално и описано знание - на индивидуално, но и групово ниво), както и природният капитал (често описван чрез т.нар. екосистемни услуги).
В зависимост от фокуса и контекста, целите на лабораториите могат да са насочени повече към създаване на един или друг вид капитал. Важно е да не забравяме, че дори и да направим експериментално пространство, което само по себе си да не генерира например финансов или физически капитал, то може да е допринесло за повишаване на нивото на социалния капитал в организацията/общността. Това от своя страна може да е основа за бъдещи проекти, които да ни донесат и по-конкретни (по традиционните разбирания) резултати.
Как измервате резултатите от вашата работа отвъд традиционните показатели?
—-
Антон Вълков