Предприемачески лаборатории

Практиката ни показва, че екипите в организациите рядко имат нужда от допълнителни обучения и тиймбилдинги, за да развият своя потенциал. Това, което качествено променя взаимодействията и сътрудничеството, е възможността за съвместна креативна работа по актуални теми и предизвикателства в сигурна среда, която окуражава автентичното участие, експериментирането и свързването отвъд традиционните задължения. 

Предприемаческите лаборатории включват разнообразни участници в екипите и организацията в изследване на важните за тях предизвикателства и възможности чрез отворен диалог, структуриран итеративен процес и създаване на прототипи

Предприемаческите лаборатории не са еднократни събития, а внимателно замислени процеси, които водят до нови перспективи и решения, по-добро сътрудничество, отключване на предприемаческия дух и превръщането на вътрешното предприемачество в част от културата на организацията.

Предприемаческите лаборатории са подход, който бележи прехода към по-участващи и ангажиращи организации. В нашата работа прилагаме доказани подходи като Art of Hоsting, Social Labs и дизайн мислене.

Процес

Всяка предприемаческа лаборатория е различна и адаптирана към нуждите на съответния екип и включва следните елементи:

entrepreneurshiplab.png
  • Начален уъркшоп: Начален уъркшоп с ключови хора от различни екипи и мениджмънта, в който да се идентифицират стратегически важни теми и предизвикателства, които да бъдат доразвити от екипите по време на лабораторията. 

  • Студиа: Във всеки цикъл на лабораторията са предвидени 2 студиа -  еднодневни интерактивни събития, в които екипите работят по конкретни предприемачески идеи, формират екипи, представят разработен прототип и работят по конкретни предизвикателства помощта на разнообразна група. В тези студиа могат да се включат и представители на други отдели и дори партньорски организации.

  • Спринтове: Време за самостоятелна работа по идеите от екипите по зададени инструкции. В края на всеки спринт екипите представят прогрес по работата си, своите прототипи и какво са научили по време на т.нар. Студиа. Всеки спринт е с продължителност от 1.5 месеца. 

  • Предприемачески кафенета: Нермални събирания за изчистване на идеите, обмяна на опит между екипите и сплотяване на участниците като група. Използва се методът Pro-Action Cafe.

  • Финално събитие: Представяне на финалните прототипи и следващи стъпки.

  • Обобщение на резултатите

Подход

  • Включваме поне един човек от организацията в дизайна и воденето на процеса

  • Гъвкавост за рамката на процеса спрямо нуждите и спецификата на организацията ви

Допълнителни възможности

  • Отделни част от програмата да се осъществят на открито сред природата - чрез наше партньорство с опитен обучител-планински водач

  • Прилагане на подхода на дизайн мисленето за части от програмата с опитни фасилитатори от партньорски организации

  • Визуално записване на процеса - чрез видео, фотографии и графично записване, което да бъде използвано за маркетингови и брандинг цели в последствие